Vellingshøj

Vellingshøj er beliggende i Højene i Hjørring.

Vellingshøjcentret blev indviet i 2002 og består af:
5 huse
4 af husene har 40 plejeboliger med egen terrasse
1 af husene har 8 plejeboliger til demente, som inkluderer fælles gårdhave. 
Arbejder ud fra det gode hverdagsliv.

Mail til afdelingsleder, Anette Hastrup

Bruger- Pårørenderåd

Formand:
Helle Christensen - pårørende hus 5
Tlf.: 20 84 61 73
Email: mobydick9850@hotmail.com

Næstformand:
Kurt Strauss - pårørende hus 4
Tlf.: 98 98 01 54
Email: strausskurt60@hotmail.com

Medlemmer:
Keld Poulsen - pårørende hus 4
Tlf.: 61 71 18 97
Email: imkp@has.dk

Else Marie Sørensen - beboer hus 4

Aase Lønborg Friis - pårørende hus 1
Tlf.: 98 92 09 10/26 47 18 32
Email: aase.1.friis@gmail.com

Birthe Hedeman - pårørende hus 4
Tlf.: 22 58 41 66
Email: b.hedeman@bbnpost.dk

Medarbejderrepræsentant:
Else Marie Thomsen
Tlf.: 72 33 51 70
Email: else.marie.thomsen@hjoerring.dk

Afdelingsleder:
Anette Hastrup
Tlf.: 72 33 51 70/72 33 51 71
Email: anette.hastrup@hjoerring.dk

Suppleanter:
Erik Holmsberg
Email: aeholmsberg@ofir.dk

Annie Bundgaard
Email: annie.bundgaard@turbofiber.dk

Marianna Nielsen
Email: mariannanielsen@vip.cybercity.dk

Lillian Bergstedt
Email: lillian.bergstedt1942@gmail.com

Elsebeth Strauss
strausselsebeth@hotmail.com

Boliger

Billederne viser eksempler på boligerne på Vellingshøjcentret

Hverdagen på Vellingshøjcentret

Under udarbejdelse